Selimpaşa Mah. 6059 Sokak No:11 Ortaköy – Silivri / İSTANBUL

Fiber Lazer Kesim Makinası Nedir

Fiber lazer ışığı diyot birleşmeleri tarafından oluşturulur. Işık, veri aktarımı için kullanımına benzer fiber optik kablo ile taşınır ve güçlendirilir. Fiber kablodan çıkarken güçlendirilmiş ışık toplanır veya düzleştirilip ve daha sonra bir lensle kesilecek malzemeye odaklanır.

Fiber kaynağında oluşturulan ışık demeti Fiber Optik kablo (elyaf demeti) ile fiber lazer kesim makinesinde kullanılan fiber lazer kafaya taşınır. Bu kafa üzerinde bulunan kolimatör lens ile inceltilir. Bu kafa üzerinde metal malzemeyi sens edecek capasitive sensor ile yüzey takip aparatı bulunmaktadır. Bu aparat sayesinde kesim sırasında dalgalı metal yüzey bu sensör sayesinde nozzle ile metal yüzeyin mesafesi sabit tutulur. Bu sayede tüm kesim yüzeyinde nozzle ile kesim arasında yaklaşık 1 mm mesafe korunmuş olur. Nozzle delik çapları 1 ile 3 mm arasında lazerin çıkış noktasında bulunan meme dir. Lazer buradan geçer ve metal malzeme yüzeyine ulaşır. Aynı zamanda oksijen yada nitrojen geçerek lazer ışınına yardımcı olarak kullanılır. Bu gazlardan oksijen enerjiyi artırmak için siyah saçlarda kullanılır. Nitrojen (azot) ise paslanmaz çelik keserken soğutma yaparak kesim kalitesinin çapaksız çıkmasına yarak

SWITCH THE LANGUAGE
Mekotek Makina Sanayi AŞ

Mekotek Lazer 2018 yılında sektörde 15 yıldır faaliyet gösteren Yang Makine yan kuruluşu olarak kurulmuş bir firmadır. Ana ürün olarak metal fiber lazer kesim makinesi üretimi yapmaktadır. CNC Router, Robat Slider ve Dik CNC işleme makineleri imalatı yapmaktadır. Çok kısa sürede yüksek üretim kapasitesine ve referanslara sahiptir.